Energetická bezpečnost a udržitelnost se stávají stále důležitějšími tématy nejen v České republice, ale i v celé Evropě. V posledních měsících jsme svědky rostoucích cen energií a diskuzí o dlouhodobé dostupnosti energetických zdrojů. Toto téma se dotýká jak domácností, tak průmyslových podniků, a má zásadní vliv na ekonomiku našeho regionu i celé země. 

Proto jsem podpořil: Lex OZE III.

Lex OZE III je novela energetického zákona, kterou Poslanecká sněmovna schválila 11. prosince 2024. Tato legislativa přináší několik klíčových změn pro českou energetiku:

Akumulace a flexibilita: Novela formálně zavádí pojmy akumulace (ukládání elektřiny) a flexibility (schopnost vyrovnávat výrobu a spotřebu) do českého právního řádu. To umožní efektivnější integraci bateriových úložišť a dalších technologií pro stabilizaci elektrizační soustavy. 

Ochrana spotřebitelů: Zákon posiluje ochranu spotřebitelů tím, že zavádí nezávislý srovnávač cen elektřiny a plynu. Dodavatelé budou mít povinnost informovat zákazníky nejen o zvýšení, ale i o snížení cen energií, což má podpořit transparentnost a konkurenceschopnost na trhu. 

Zjednodušení pro malé výrobce: Novela zvyšuje hranici pro povinnost získat licenci a stavební povolení z 50 na 100 kW pro malé fotovoltaické elektrárny. To usnadní instalaci středně velkých solárních systémů, zejména na střechách budov, a podpoří rozvoj decentralizované výroby elektřiny. 

Kontrola podpory pro obnovitelné zdroje: Zákon zavádí individuální kontroly výnosnosti solárních elektráren s výkonem nad 30 kW uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Cílem je zajistit, aby podpora byla přiměřená a nedocházelo k překompenzaci.

Dále podporuji Lex Plyn, který prošel teď v lednu prvním čtením.

„Lex Plyn“ je navrhovaná novela energetického zákona České republiky, jejímž hlavním cílem je urychlit výstavbu nových plynových elektráren a zajistit stabilitu dodávek elektřiny v souvislosti s plánovaným útlumem uhelných zdrojů. Návrh novely byl předložen Poslanecké sněmovně v prosinci 2024 a v lednu 2025 prošel prvním čtením. 

Klíčové body novely zahrnují:

Urychlení povolovacích procesů: Zkrácení lhůt pro vydávání povolení a omezení možností odvolání proti rozhodnutím úřadů s cílem zrychlit výstavbu plynových elektráren s výkonem nad 100 MW. 

Prodloužení provozu uhelných elektráren: V případě naléhavé potřeby může Energetický regulační úřad (ERÚ) uložit provozovatelům uhelných elektráren povinnost pokračovat ve výrobě elektřiny, pokud by jejich odstavení ohrozilo bezpečnost a spolehlivost elektrizační soustavy. 

Finanční kompenzace: Pokud by provoz uhelných elektráren na základě uložené povinnosti vedl k finančním ztrátám, mají provozovatelé nárok na úhradu vzniklých nákladů a přiměřeného zisku.

Dále je ale nutné vést diskuzi a to zejména úrovní Evropské komise o podivné roli emisních povolenek (Emisní povolenky, původně určené k regulaci emisí skleníkových plynů, se v posledních letech staly atraktivním investičním nástrojem. Jejich rostoucí ceny přitahují pozornost investorů, fondů i spekulantů, což dále zvyšuje volatilitu a dynamiku trhu a mají negativní vliv na cenu elektrické energie) a rychlosti odstavování uhelných elektráren.